| Roll | Specialist |
| Kompetensområde | Data/IT |
| Startdatum | 2026-01-10 |
| Slutdatum | 2027-01-10 |
| Omfattning | 20% |
| Ort | Stockholm |
| Land | Sweden |
| Sista svarsdatum | 2025-12-09 (Offerter kommer att behandlas löpande) |
| Kontaktperson | Alexander Nejdhammar (alexander.nejdhammar@keyman.se | 076-189 98 18) |
| Referensnummer | #14546 |
Övergripande uppdragsbeskrivning
Vill du vara med och bidra till att Sverige har en god och säker hälso- och sjukvård samt omsorg? IVO söker nu Konsultstöd med expertkunskap om IDP.
Uppdragsbeskrivning:
- säkerställa att tjänster levereras och fungerar
- samordning av aktiviteter inom operativ samverkan med leverantörer
- bidra med expertkunskap vid utveckling av tjänster samt vid införande av nya tjänster
- driva förbättringar av tjänster baserat på feedback från verksamheten, i form av projekt/uppdrag
I uppdraget rapporterar du till IT-chef.
Teamarbetet kommer till stor del ske on-line/digitalt med krav på stor delaktighet, vilket bland annat innebär påslagen kamera.
Vi förutsätter därför att man som konsult har god vana av digitala möten.
Skallkrav
Kunskap på arkitekturnivå kring iDP för e-legitimering
Kompetens att kravställa tekniska lösningar inom e-legitimering
Expertkunskap inom PhenixID
Experkunskap inom identifieringsmetoder såsom bankID, SITHS
Utvärdering av de personliga egenskaperna kommer att ske vid en eventuell intervju
Börkrav
Övriga krav
Bifoga CV på SVENSKA i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Personliga egenskaper
God samarbets- och kommunikationsförmåga
Lagspelare; Har erfarenhet av att ha arbetat i team och trivs med det. Uppskattar att ha gemensamma mål och att lösa utmaningar tillsammans. Bidrar med en positiv anda
Kommunikation; Kan kommunicera konstruktivt med både teamkamrater och personer i verksamhetensamt har förmågan att skapa ömsesidig förståelse. Missförstånd sker sällan
Problemlösning; Är en god problemlösare. Belyser olika sidor i ett problem innan lösningar föreslås. Kan tänka i termer av fler lösningar och dellösningar. Ser nyttan i att prova en lösning så snart som möjligt för att få tidig feedback
Övrig information
Uppdragsavtalet ska utan undantag, och oavsett bolagsstruktur, tecknas mellan KeyMan AB och det bolag där konsulten som utför/offereras/levereras till uppdraget har sin anställning. Detta är ett krav från IVO.
- För att kunna offerera på våra uppdrag måste du vara registrerad användare i KeySourcingTool och ditt bolag måste även vara affärspartner med KeyMan (kostnadsfritt).
(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)
(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)