Rolle | Ingenjör inom elkraft och energi |
Kompetanseområde | Tekniskt arbete |
Startdato | 2025-08-11 |
Sluttdato | 2025-11-14 |
Omfang | 100% |
Sted | Växjö |
Land | Sweden |
Siste svarsdato | 2025-06-25 (Tilbud vil bli behandlet fortløpende) |
Kontaktperson | Nilla Seger (nilla.seger@keyman.se // ashin.mahmoud@keyman.se | Nilla 070-960 66 30 // Ashin 076-027 91 21) |
Referansenummer | #13620 |
Overordnet oppdragsbeskrivelse
På Micropower – Applikation – görs speciallösningar till kunder. Företaget utvecklar kundanpassade batterisystem för industriella applikationer inom tre huvudsakliga områden:
- Automated Guided Vehicles (AGV)
- Onboard Machinery
- Construction Equipment
Som elingenjör kommer konsulten att arbeta med utveckling, konstruktion och dokumentation av elsystem och kablage för mobila maskiner. Rollen innebär att ta fram robusta, säkra och kundanpassade konstruktioner som fungerar i krävande miljöer. Arbetet sker i projektform, där varje projekt följer en modell med A-, B- och C-prototyper. Projekten avslutas när produkten är redo för serieproduktion. Projekten är snabbrörliga och har en typisk cykel på cirka ett år från projektstart till övergång i serieproduktion.
Från konsultarvodet kommer KeyMan att dra 6 % i förmedlingsavgift.
Skallkrav
Inventor, 3D modellering och 2D ritningar.
Kunna göra 2d ritningar med fullgod måttsättning och toleranssättning efter vad som krävs för att konstruktionen ska fungera i serieproduktion.
Det krävs också en generell förståelse för hållfasthet eftersom alla konstruktioner som tillverkas är för mobila installationer i tuffa miljöer.
Autocad electrical
Börkrav
Erfarenhet av Vault filhanteringssystem
Erfarenhet av Aras
Erfarenhet av att konstruera stamkablage (liknande fordonskablage), anpassade för rörliga och krävande miljöer
Övriga krav
Bifoga CV i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Personliga egenskaper
Ödmjuk
Lugn i pressade situationer.
Konsultmässig
Lösningsorienterad
Kommunikativ
Annen informasjon
- For å kunne gi tilbud på våre oppdrag må du være registrert bruker i KeySourcingTool og din bedrift må også være forretningspartner med KeyMan (kostnadsfritt).