| Roll | Projektledare |
| Kompetensområde | Management |
| Startdatum | 2026-05-20 |
| Slutdatum | 2026-12-18 |
| Omfattning | 100% |
| Ort | Solna/Stockholm |
| Land | Sweden |
| Sista svarsdatum | 2026-05-19 (Offerter kommer att behandlas löpande) |
| Kontaktperson | Melita Landgraff (postnord@keyman.se | ) |
| Referensnummer | #15561 |
Övergripande uppdragsbeskrivning
– Skapa governance (och överblick) avseende arkivering av räkenskapsinformation
Rollen kommer att tillhöra enheten Finance Development (en av åtta enheter inom Group finance) och jobba för andra enheter inom Group Finance. Du rapporterar till Head of Finance Development, men kommer även att ha respektive styrgrupp som ”kravställare”.
OBS: Vi kommer inte att ange en förväntad ersättningsnivå för denna roll, men vi ser fram emot offerter med konkurrenskraftiga marknadspriser.
Skallkrav
Minst 3 års erfarenhet från att driva projekt där både finans och IT är involverade
Akademisk examen el liknade
Kunna engelska och ett nordiskt språk flytande
Kunskap om SAP eller liknande ERP-system
Strukturerad och självgående
Kunna använda officepaketet
Börkrav
Meriterande om man kan/förstår/gör sig förstådd på mer än ett nordiskt språk
Meriterande om man har viss kunskap inom change management
Övriga krav
Bifoga CV i Word-format under fliken Dokument. TA BORT företagslogotyper och kontaktuppgifter till företaget. CV:t är en viktig del av utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt framgå att konsulten har den kompetens och erfarenhet som krävs för det aktuella uppdraget.
Ange konsultens födelsedatum i följande format: YYYY – MM – DD genom att skriva det i kommentarfältet efter att ha valt Ja
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Leverantören intygar att de är medvetna om att återkoppling på inskickade offerter/kandidater sker primärt här i KeySourcingTool (mailnotifikation från KST).
Leverantören försäkrar härmed att samtliga konsulter som tillhandahålls inom ramen för Avropsförfrågan, i enlighet med Leverantörens vid var tid gällande interna rutiner, har genomgått sedvanlig och relevant bakgrundskontroll samt att denna kontroll, såvitt Leverantören känner till, inte har påvisat några omständigheter som påverkar Konsultens lämplighet att utföra uppdraget
Leverantören intygar vidare att samtliga uppgifter i respektive konsults curriculum vitae (CV) samt övriga handlingar som tillhandahållits Beställaren, såvitt Leverantören känner till vid tidpunkten för anbudets eller avropets ingivande, är korrekta, fullständiga och sanningsenliga.
Personliga egenskaper
Strukturerad
Självgående
Kommunikativ, dvs göra saker begripliga för alla involverade
Lösningsorienterad
Övrig information