Systemutvecklare fullstack .NET till Digitaliseringsenheten (Ärendehanteringsteamet) på IVO (Inspektionen för vård och omsorg)

december 2, 2025
Roll Systemutvecklare
Kompetensområde Data/IT
Startdatum 2026-01-01
Slutdatum 2028-06-30
Omfattning 100%
Ort Stockholm
Land Sweden
Sista svarsdatum 2025-12-05 (Offerter kommer att behandlas löpande)
Kontaktperson Alexander Nejdhammar (alexander.nejdhammar@keyman.se | 076-189 98 18)
Referensnummer #14513
Övergripande uppdragsbeskrivning

Vi söker nu en Systemutvecklare fullstack .NET till IVO (Inspektionen för vård och omsorg). 

Uppdragsbeskrivning: 

Vill du vara med och bidra till att Sverige har en god och säker hälso- och sjukvård samt omsorg? IVO söker nu fullstack systemutvecklare till Ärendehanteringsteamet!

Ärendehanteringsteamet arbetar med system som används dagligen av medarbetare på IVO och vård- och omsorgsgivare. I teamet vill vi verka för att skapa lösningar som är ändamålsenliga och som hålls högt av användarna.

Uppdragsbeskrivning:
I rollen kommer du arbeta med utveckling av både externa tjänster för ivo.se och interna applikationer med de tekniker som omnämns under skall-krav. Du behöver kunna arbeta såväl i team som nära användare för att förstå behov och feedback. Vi söker efter fullstack-utvecklare men förstår och uppskattar att du kanske har någon specifik specialistkompetens också. En del utvecklare är lite vassare på backend och en del lutar mer åt UI och UX.

Generell beskrivning:
Arbetet bedrivs enligt den agila metoden Scrum och leds av IVO.
Arbetet bedrivs i (3-veckor) sprintar.
Teamets medlemmar kommer tillsammans ansvara för utveckling och förvaltning av system och applikationer.
I ansvarsområdet ingår att delta i teamets serviceveckor.
Anlitade konsulter använder IVO:s utrustning i form av klienter och mobiler

Agil förståelse:
För att passa i denna roll har du erfarenhet av att ha arbetat i agilt team och förstår vad agilt arbetssätt innebär. Du har god förståelse för hur Scrum fungerar.

I teamet ingår medlemmar från IVO samt konsulter.
Utvärdering kan ske antingen vid intervju eller arbetsprov genom t ex par-programmering.

IVO kommer fästa stor vikt vid konsulternas personliga egenskaper, utöver teknisk kunskap.
Teamarbetet kommer till stor del ske on-line/digitalt med krav på stor delaktighet, vilket bland annat innebär påslagen kamera.
Vi förutsätter därför att man som konsult har god vana av digitala möten.

Skallkrav

God kunskap inom utveckling med hjälp av .Net och C# ägg till relevanta skallkrav.
God förståelse för och kan utveckla gränssnitt/frontend HTML, CSS, JQuery, Bootstrap
God kunskap om databaser, SQL och SQL Server.
Praktisk erfarenhet av att skriva enhetstester
Utvärdering av de personliga egenskaperna kommer att ske vid en eventuell intervju

Börkrav

God kunskap MS Azure DevOps

Övriga krav

Bifoga CV på SVENSKA i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Uppdragsavtal från KeyMan måste tecknas direkt med det bolag konsulten är anställd i enligt krav från IVO.
Bakgrundskontroll av konsulten kan komma att genomföras av IVO för vissa uppdrag enligt föreskrifter om informationssäkerhet för statliga myndigheter.
Uppfyller konsultbolaget samtliga punkter i 13 + 14 kap. LOU enligt bifogat utdrag från LOU 2016:1145?

Personliga egenskaper

Lagspelare; Har erfarenhet av att ha arbetat i team och trivs med det. Uppskattar att ha gemensamma mål och att lösa utmaningar tillsammans. Bidrar med en positiv anda
Kommunikation; Kan kommunicera konstruktivt med både teamkamrater och personer i verksamhetensamt har förmågan att skapa ömsesidig förståelse. Missförstånd sker sällan
Problemlösning; Är en god problemlösare. Belyser olika sidor i ett problem innan lösningar föreslås. Kan tänka i termer av fler lösningar och dellösningar. Ser nyttan i att prova en lösning så snart som möjligt för att få tidig feedback

Övrig information

Option på förlängning längst t.o.m. 30 juni 2028

Uppdragsavtalet ska utan undantag, och oavsett bolagsstruktur, tecknas mellan KeyMan AB och det bolag där konsulten som utför/offereras/levereras till uppdraget har sin anställning. Detta är ett krav från IVO. 

 


(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)

(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)

 

Kompetensområden

Tillgängliga roller

Logga in