SAP S/4HANA Applikationsspecialist Service Management till Martin & Servera

oktober 6, 2026
Roll Applikationsspecialist
Kompetensområde Data/IT
Startdatum 2026-10-20
Slutdatum 2027-06-30
Omfattning 100%
Ort Stockholm
Land Sweden
Sista svarsdatum 2026-10-12 (Offerter kommer att behandlas löpande)
Kontaktperson Jonas Pettersson (michelle.norlin@keyman.se | 076-231 26 69)
Referensnummer #16485
Övergripande uppdragsbeskrivning

Vi söker nu en SAP S/4HANA Applikationsspecialist Service Management till Martin & Servera.

Martin & Servera är inne i en spännande digitaliseringsresa. Vår digitala transformation har stor strategisk bäring och vi satsar mycket på att kunna erbjuda våra kunder en kundupplevelse i absoluta världsklass.  

Som leverantör av allt en restaurang kan behöva – från servis till råvaror och systemstöd, är vi branschledande, och en livsviktig kraft i den svenska restaurangbranschen.  

Genom att implementera ett nytt ERP-system, moderniseras nu den här kraften – nya, affärsnära och effektiva processer tas fram som ibland överskrider gränserna mellan de olika bolagen inom Martin & Servera-gruppen. Vi är sedan en tid tillbaka live på Sorundahallarna (3 bolag, 5 lager) med S/4 och EWM.  

Under 2026 fortsätter resan med stort fokus på förberedelser för att vår nästa verksamhet Galatea ska kunna gå live. Nu söker vi en applikationsspecialist inom S/4 Service Management (tidigare CS) för att genomföra implementering av lösning samt go-live av projekt ERP/CIRRUS (S/4 HANA) för Galatea. 

Övergripande uppdragsbeskrivning 
Nu söker vi dig som är applikationsspecialist inom S/4 Service Management. Du ska medverka som funktionell expert i projektteamet Kund (Service). Koordinering och arbetsledning sker operativt via delprojektet, där du också kommer samarbeta med andra applikationsspecialister och processpecialister inom området. Arbetet i projektet utförs i enlighet med SAP Activate (med stor vikt vid ett Clean Core-tänk) samt de arbetssätt och projektstyrningsmodell som definieras av Martin & Servera.  
Du är en självgående lagspelare och kan växla mellan strategiska/rådgivande och operativa arbetsuppgifter: från lösningsdesign, konfigurering (eventuellt utveckling om du har den kompetensen) till felsökning vid defekter och incidenter. Du leder workshops och agerar funktionell expert inom det specifika domänområdet. Du konfigurerar och dokumenterar lösningen samt stöttar verksamhetens processägare och processpecialister inom Service Management med din expertis.  

Du förväntas dela med dig av din kunskap och kompetens. Det är en självklar del i det dagliga arbetet under projektet. När uppdraget är över förväntas du efterlämna kollegor som lärt och utvecklats tillsammans med dig.  

 
Arbetsuppgifterna/ansvarsområdena består bland annat i: 
  • Stärka Martin & Serveras projektteam med specifik funktionell och teknisk SAP-expertis. 
  • Säkerställa, i samarbete med relevanta kollegor, en sammanhängande och för Martin & Servera lämplig och förvaltningsbar lösning inom det funktionella området. 
  • SAP Activate och SAPs Clean Core-principer är vägledande. 
  • Konfigurera, dokumentera och realisera lösningen tillsammans med kundens utpekade verksamhetsexperter. Detta innebär att konsulten i denna roll bl.a. förväntas: 
  • Genomföra analyser och utredningar relevanta för det aktuella initiativet 
  • Identifiera/stötta inventering, insamling och viss transformering av relevant data 
  • Presentation av alternativa lösningsval och deras implikationer inom ramen för SAP standard och Clean Core 
  • Tydliggöra implikationerna och motiveringarna av valda lösningsbeslut 
  • Stötta i formulering av krav och acceptanskriterier 
  • Stötta verksamheten i förberedelser, planering och genomförande av tester 
  • Delta i förberedelser och genomförande av Go-live med efterföljande hypercare 
  • Bidra till väldokumenterade lösningar och beslutsunderlag 
  • Agera som ambassadör för det pågående ERP programmet (’Cirrus’) 
  • Bidra till kompetensutveckling och nytänkande inom Martin & Servera 
  • Ansvara för att Martin & Servera får en bra och positiv bild av och relation till övriga inblandade, interna och externa, parter 
Konsulten bidrar till en positiv, trivsam och lösningsorienterad arbetsmiljö. 

Skallkrav

Minst fem års erfarenhet som Applikationsspecialist (design, konfiguration, test, dokumentation, workshop-lead etc.) inom det specifika området: S/4 HANA, SAP Service Management.
Erfarenhet av att göra konfigurering/anpassningar i SAP och skriva funktionella specifikationer
Svenska och engelska (tal och skrift)

Börkrav

Erfarenhet av integrationer relaterat till området
Erfarenhet av SAP Retail
SAP Activate och Cloud ALM är önskvärt
Branscherfarenhet (grossist, Retail)

Övriga krav

Konsulten ska signera ett sekretessavtal vid uppdragsstarten.
Bifoga CV i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Leverantören försäkrar härmed att samtliga konsulter som tillhandahålls inom ramen för Avropsförfrågan, i enlighet med Leverantörens vid var tid gällande interna rutiner, har genomgått sedvanlig och relevant bakgrundskontroll samt att denna kontroll, såvitt Leverantören känner till, inte har påvisat några omständigheter som påverkar Konsultens lämplighet att utföra uppdraget.
Leverantören intygar vidare att samtliga uppgifter i respektive konsults curriculum vitae (CV) samt övriga handlingar som tillhandahållits Beställaren, såvitt Leverantören känner till vid tidpunkten för anbudets eller avropets ingivande, är korrekta, fullständiga och sanningsenliga.

Personliga egenskaper

Kommunikativ
Självgående
Lösningsorienterad

Övrig information

Martin & Servera arbetar utifrån principen valfri arbetsplats men fysisk närvaro om minst 3 dagar i veckan, överenskommes tillsammans med uppdragsgivaren.
Semester uttages enligt överenskommen schemaläggning tillsammans med uppdragsgivare/projektledare för delprojekt. 
Om uppdragets omfattning överskrider tillkommer timmar enligt överenskommelse. Detta förutsätter Martin & Serveras föregående skriftliga godkännande. Eventuella utlägg skall godkännas av Martin & Servera.
Option på förlängning: Ja

 


(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)

(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)

 

Prenumerera på nyhetsbrev

Logga in