Exportfinansieringsrådgivare till Exportkreditnämnden

december 22, 2025
Roll Administratör
Kompetensområde Administration, ekonomi, juridik
Startdatum 2026-01-01
Slutdatum 2027-02-28
Omfattning 20%
Ort Luleå
Land Sweden
Sista svarsdatum 2025-12-23 (Offerter kommer att behandlas löpande)
Kontaktperson Elin Engman ( | )
Referensnummer #14652
Övergripande uppdragsbeskrivning

Dina framtida arbetsuppgifter
Som exportfinansieringslots är du EKN:s förlängda arm och förmedlar EKN:s budskap till företag och exportfrämjare inom region Norrbotten samt Västerbotten. Du har en aktivt uppsökande roll med fokus på att öka aktörernas kännedom om EKN:s erbjudanden i regionen. Du har många kontakter med kunder, svenska exportföretag inom SME segmentet men även med företag som är i tidiga faser. Som exportfinansierings lots förväntas du ha en god lokal förankring och i din roll gör du många företagsbesök och träffar finansiärer samt andra aktörer. 

I arbetet ingår att utveckla samarbetet med kunderna, etablera nya kontaktytor och hitta nya affärsmöjligheter. Det innebär också att presentera EKN:s tjänster i möten med företag, exportfrämjare och underleverantörer samt att representera EKN vid event, mässor och andra relevanta forum. Du har tät kontakt med våra kunder och i tjänsten förekommer resor inom Sverige, främst inom regionen.

Ditt framtida team/avdelning
Affärsområdet SME och Midcorp har kontor på fem orter i Sverige och arbetar med företag som omsätter upp till 5 miljarder kronor samt lokala bankkontor i landet. Kunderna finns i alla branscher och över hela Sverige. Arbetet inom affärsområdet kännetecknas av många kundkontakter och ett högt flöde av internationella affärer som kräver snabba beslut. Arbetet sker i ett nära samarbete med EKN:s jurister och landriskanalytiker. Flödesaffärerna dominerar men affärsområdet hanterar även stora och komplexa affärer, ingen affär är för liten eller för stor. Affärerna varierar i längd och komplexitet och finns på alla marknader. Inom affärsområdet arbetar ca. 40 medarbetare främst kundansvariga underwriters.


Skallkrav

Högskoleexamen inom ekonomi
gedigen arbetslivserfarenhet från investeringsverksamhet och/eller industriföretag
god lokal förankring inom region Norrbotten och Västerbotten.
bred erfarenhet inom segmentet SME och Midcorp.
Svenska och engelska i tal och skrift

Börkrav

bakgrund inom gruv och industribransch
Erfarenhet av styrelseuppdrag

Övriga krav

För vissa uppdrag kan det bli aktuellt att konsulten/konsultbolaget måste ingå ett säkerhetsskyddsavtal enligt nivå som EKN bestämmer.
Bifoga CV i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
EKNs utrustning ska användas
EKNs sekretessavtal för uppdragstagare ska undertecknas i samband med uppdragsstart

Personliga egenskaper

Utåtriktad
Drivande
Ansvartagande
Analytisk förmåga
Bibehålla och skapa goda relationer
God kommunikations och presentationsförmåga

Övrig information

Exportkreditnämnden EKN har rätt (option) men ingen skyldighet att förlänga uppdraget, dock längst t.o.m. 2030-12-31

 


(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)

(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)

 

Logga in