| Roll | Upphandlare |
| Kompetensområde | Data/IT |
| Startdatum | 2026-01-01 |
| Slutdatum | 2026-05-31 |
| Omfattning | 50% |
| Ort | STOCKHOLM |
| Land | Sweden |
| Sista svarsdatum | 2025-12-16 (Offerter kommer att behandlas löpande) |
| Kontaktperson | Alexander Nejdhammar (alexander.nejdhammar@keyman.se | 076-189 98 18) |
| Referensnummer | #14595 |
Övergripande uppdragsbeskrivning
Bakgrund
Målet är att upphandla ett personal- och lönesystem, som är anpassad till både dagens och framtidens behov.
Uppdraget omfattar att bistå i kartläggning och analys av nuvarande processer inom personal- och lönehantering, föreslå förbättringar och introducera nya arbetssätt som stärker innovation, kvalitet och effektivitet.
- Konsultens uppgift är att bistå SKR i att processleda och operativt genomföra ett affärsmässigt och rättssäkert upphandlingsprojekt, från identifierat behov till implementering av avtalsförvaltning efter avslutad upphandling.
- Samarbetet ska präglas av nära dialog där SKR strävar efter att vara en god beställare, med löpande avstämningar varje månad med offererad konsult för att diskutera utfört arbete, utmaningar, framsteg samt eventuella behov av justeringar.
- Konsulten ska bidra till att SKR:s upphandlingsverksamhet främjar innovation, både vad gäller utveckling av arbetssätt och användning av system. Regelbunden avstämning ska innefatta kompetens-, erfarenhets- och informationsöverföring mellan parterna.
- Uppdraget kan delvis utföras på distans enligt SKR:s riktlinjer, med möjlighet att arbeta upp till 50% från annan plats än kontoret, i samråd med SKR:s upphandlingssamordnare. SKR:s kontor är beläget på Hornsgatan 20 i Stockholm.
- Arbeta i SKR:s IT-miljö, där (SKR tillhandahåller dator för uppdraget).
- Ingå personlig tystnadsplikt-/sekretessavtal.
Urval
Skallkrav
Kompetens och erfarenhet av att genomföra offentlig upphandling i enlighet med Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och relaterad lagstiftning samt uppfylla de allmänna respektive specifika krav som ställs på upphandlingsuppdrag i en mångfacetterad förvaltningsorganisation med olika verksamhetsområden.
Kompetens och erfarenhet av att ha genomfört förhandlat förfarande.
Kompetens och erfarenhet av att ha upphandlat personal- och lönesystem, eller likvärdigt system.
Kompetens och erfarenhet av att ha genomfört minst 2 hela upphandlingsprojekt i upphandlingsverktyget e-Avrop
Kompetens och erfarenhet av att projektleda hela upphandlingsprocessen från identifierat behov till implementering av avtalsförvaltning efter avslutad upphandling.
Kompetens och erfarenhet av att analysera och omvandla komplexa funktionella och tekniska förutsättningar till tydliga krav.
Kompetens och erfarenhet av att ta fram kravspecifikationer som omfattar både funktionella och icke-funktionella krav
Kompetens och erfarenhet av att stödja i verksamhetsöversyn och processkartläggning.
kompetens och erfarenhet av att genomföra och leda workshops och arbetsmöten för att säkerställa engagemang och rätt förutsättningar för identifierade intressenter
Kompetens och erfarenhet av att framtagande av detaljerad plan för upphandlingsprojekt samt upphandlingsstrategi med tydliga milstolpar och leveranser
Besitta aktuell kunskap om bästa praxis inom upphandlingsområdet samt inneha flerårig erfarenhet, minst 6 år, av upphandling/strategiska inköp, från självständigt arbete med offentlig upphandling, främst inom IT och digitala tjänster
Ha erfarenhet från tillämpning av olika upphandlings-, utvärderings- och avtalsmodeller
Projektledning, upprättande och implementering av avtal:
Konsult ska…
• Ha erfarenhet av projektledning och samordning av komplexa förstudie- och upphandlingsprocesser.
• Ha god kompetens angående kommersiella villkor och avtalsrätt samt kunna förklara hur val av olika affärsvillkor påverkar verksamheten/affären.
• Stödja verksamheten med metoder för implementering av nya avtal samt att handleda verksamheten i organiseringen av avtalsuppföljning.
• Leverera enligt överenskommen tidplan.
Språklig och administrativ kompetens:
Konsult ska:
• Behärska svenska språket på en hög nivå, både i tal och skrift.
• Ha vana av att läsa och producera upphandlingsdokument samt relaterat material för olika relaterade syften.
Börkrav
Mervärde
• God kännedom om SKR och SKR:s interna upphandlingsverksamhet.
Övriga krav
Beskriv kort i kommentarsfälten vid skall- och börkraven hur konsulten uppfyller dessa.
Bifoga CV i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Personliga egenskaper
God pedagogisk förmåga
Lyhörd för uttalade och outtalade kundbehov och uppvisa professionellt bemötande i alla kontakter.
Förmåga att skapa goda relationer och bidra till kompetensöverföring till verksamheten.
Kommunikativ
Analytisk
Lösningsorienterad
Övrig information