Roll | Utvecklare |
Kompetensområde | Data/IT |
Startdatum | 2025-08-13 |
Slutdatum | 2025-10-31 |
Omfattning | 100% |
Ort | Nyköping/Eskilstuna |
Land | Sweden |
Sista svarsdatum | 2025-07-01 (Offerter kommer att behandlas löpande) |
Kontaktperson | Nilla Seger (nilla.seger@keyman.se | 070-960 66 30) |
Referensnummer | #13641 |
Övergripande uppdragsbeskrivning
Konsulten kommer att vara en del av Region Sörmlands team för utveckling och förvaltning av BI-lösningar. Det innebär allt från större utvecklingsuppdrag till mindre ärenden med ändringar eller rättningar i vår BI-miljö. I uppdraget ingår design av lösningar, analys av verksamhetskrav ur ett tekniskt perspektiv samt testarbete. Som en del av detta uppdrag kommer konsulten även att jobba med ett uppdrag gällande utveckling av verktyg för produktions- och kapacitetsstyrning (PKS) inom vården, planen är att dela ungefär 50/50 mellan detta och ordinarie förvaltningsarbete.
På plats en dag per vecka.
Skallkrav
Kompetens inom Microsoft SQL Server
Kompetens inom SSRS
Kompetens inom SSAS
Kompetens inom SSIS
Kompetens inom Power BI
Kompetens inom Databasmodellering, arkitektur och design
Kompetens inom ETL och Data Warehousing
Kompetens inom Sharepoint gällande formulär och listor
Konsulten skall behärska svenska språket väl i både tal och skrift
Börkrav
Övriga krav
Bifoga CV på svenska i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Leverantören intygar att erbjuden konsult, person som ingår i bolagets förvaltnings-, lednings- eller kontrollorgan eller person som är behörig att företräda, fatta beslut om eller kontrollera bolaget eller ev. underleverantör inte omfattas av någon av uteslutningsgrunderna i 13 kap. 1§ och 3§ 2 punkten LOU
Personliga egenskaper
Självgående
Kommunikativ
Analytisk
God social förmåga
Lösningsorienterad
Driven
Flexibel
Övrig information
Uppdraget förutsätter att resursen har med sig en egen Visual Studio-licens.
Bifoga CV på svenska i Wordformat under fliken Dokument.
OBS! Utvärdering av de personliga egenskaperna kan komma att ske vid en eventuell intervju.
OBS! Konsulten ska ingå i ett team, och det innebär att stor vikt kommer att läggas på personliga egenskaper
För eventuella frågor kontakta Nilla Seger, mobilnummer 070-960 66 30.
- För att kunna offerera på våra uppdrag måste du vara registrerad användare i KeySourcingTool och ditt bolag måste även vara affärspartner med KeyMan (kostnadsfritt).
(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)
(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)