Interimschef Masterdata till Martin & Servera

september 4, 2025
Roll Interimschef
Kompetensområde Data/IT
Startdatum 2025-09-29
Slutdatum 2026-02-27
Omfattning 100%
Ort Stockholm
Land Sweden
Sista svarsdatum 2025-09-08 (Offerter kommer att behandlas löpande)
Kontaktperson Jonas Pettersson (michelle.norlin@keyman.se | 076- 231 26 69)
Referensnummer #13888
Övergripande uppdragsbeskrivning

Vi söker en interimschef masterdata till Martin & Servera med kompetensnivå 4.

Bakgrund
Kopplat till ny organisation och behovet av att öka fokus på masterdataprocesser hos Galatea AB, ett av dotterbolagen tillhörande Martin & Servera gruppen , kommer vi att skapa en ny funktion och tillsätta en ny roll som Chef Masterdata. Uppdraget är att bygga upp och driva en effektiv masterdataorganisation. Befattningen omfattar bla processansvar för masterdata (kund/leverantör/artikel) och personalansvar för masterdatagruppen (ca 4 pers). Rapportering sker till CFO Galatea. Rollen kommer att inneha mandat att driva och utveckla bolagsprocesser och masterdatahanteringen samt vara delaktig i implementeringsprojektet för SAP och övrig systemutveckling.

Uppdraget
I väntan på att rekryteringen ska bli klar, behöver vi konsulthjälp för att starta upp förberedelser kopplat till den nya funktionen.
Vi behöver stöd i följande:
  • Starta upp, samordna och strukturera arbetet med datacleansing inför SAP implementeringsprojektet
  • TF kontaktperson gentemot övriga koncernbolag/projektströmmar i masterdatafrågor kopplat till SAP implementeringsprojektet
  • Arbeta med processförbättringar (som identifierats i nyligen genomförd kartläggning kopplat till artikel)
  • Starta upp förberedande arbete med processer, arbetsfördelning för funktionen och informationsflöde
  • Börja med vissa praktiska datacleansingsuppdrag
  • Ta fram dokumentation kopplat till befintliga och kommande processer/arbetssätt
Interimsrollen rapporterar till CFO Galatea och har inget personalansvar.

Skallkrav

Dokumenterad erfarenhet av arbete med masterdata och liknade masterdataprojekt
Erfarenhet från processkartläggning och processutveckling kopplat till masterdata
Erfarenhet och kunskap i projektledning och projektdeltagande
Erfarenhet från projekt/program där förändringsledning har varit ett viktigt inslag
Erfarenhet från SAP

Börkrav

Erfarenhet från SAP S/4HANA
Erfarenhet från CRM
Branscherfarenhet (intresse/förståelse för affären)
Erfarenhet PIM system

Övriga krav

Bifoga CV i Wordformat under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Martin& Servera kan komma att begära att den konsult som blir utvald att utföra uppdraget ska signera ett sekretessavtal vid uppdragsstarten

Personliga egenskaper

Strukturerad
Hög samarbetsförmåga
Prestigelös
Nyfiken

Övrig information

Start gärna så snart som möjligt och fram till ny permanent roll finns på plats (eventuellt med lite överlappning), ca 4-5 månader.

Martin & Servera arbetar utifrån principen valfri arbetsplats men fysisk närvaro om ca 3 dagar i veckan, överenskommes tillsammans med uppdragsgivaren.
Semester uttages enligt överenskommen schemaläggning tillsammans med uppdragsgivare/projektledare för delprojekt. 

Om uppdragets omfattning överskrider tillkommer timmar enligt överenskommelse. Detta förutsätter Martin & Serveras föregående skriftliga godkännande. Eventuella utlägg skall godkännas av Martin & Servera.
Option på förlängning: JA

 


(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)

(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)

 

Logga in