IT-revision i enlighet med SWIFT CSP till Sveriges riksbank

mars 10, 2026
Roll IT-revisor
Kompetensområde Data/IT
Startdatum 2026-05-04
Slutdatum 2026-12-31
Omfattning 20%
Ort Stockholm
Land Sweden
Sista svarsdatum 2026-03-12 (Offerter kommer att behandlas löpande)
Kontaktperson Nilla Seger (nilla.seger@keyman.se, max.tauvon@keyman.se | 070-960 66 30 (Nilla Seger), 070-600 66 96 (Max Tauvon))
Referensnummer #15161
Övergripande uppdragsbeskrivning

Vi söker nu en IT-revision i enlighet med SWIFT CSP till Sveriges riksbank.

Konsulten ska genomföra en revision av Sveriges Riksbanks SWIFT-miljö, avseende både obligatoriska krav och ej obligatoriska krav i enlighet med ramverket SWIFT CSP
Beräknad uppdragstid är ca 200 timmar. 

Aktiviteter

  1. Dokumentationsgranskning samt intervjuer.
  2. Hot och riskanalys.
  3. Penetrationstest för att verifiera implementationen av dokumenten samt undersöka och verifiera om det finns GAP i SWIFT CSP krav för 2026 <> implementation eller andra sårbarheter / brister.

Skallkrav

Leverantören ska vara listat av SWIFT.
Konsulterna ska vara ackrediterade för revision i enlighet med SWIFT CSP
Minst en av konsulten ska ha utfört och kunna uppvisa minst tre tidigare revisioner i enlighet med SWIFT CSF

Börkrav

Övriga krav

Bifoga CV i Wordformat på svenska under fliken Dokument. CV:t är en viktig del i utvärderingen av konsulten. Det ska tydligt visa att konsulten har den kompetens och erfarenhet som efterfrågas för det aktuella uppdraget.
Offert för detta uppdrag måste skickas in via KeySourcingTool. Svar via mail kommer att få begränsad feedback.
Beskriv gärna kort i ”Kommentar” vid de olika kraven hur konsulten uppfyller dessa.
Leverantören intygar att konsult- och ansvarsförsäkring finns som täcker denna typ av uppdrag enligt branschstandard.
Flytande kunskaper i svenska och engelska i tal och skrift
Personuppgiftsbiträdesavtal
Konsulten ska signera ett sekretessavtal vid uppdragsstarten.
Säkerhetsprövning SUA, Företaget ska teckna ett säkerhetsskyddsavtal i nivå 2 med Sveriges Riksbank för utförande av uppdraget.
Konsulten säkerhetsprövas i säkerhetsklass 2 för uppdraget

Personliga egenskaper

Självgående
Kommunikativ
Lösningsorienterad

Övrig information

EV. ÖVRIG INFORMATION SOM ÄR VIKTIG FÖR UPPDRAGET:
Option på förlängning med som mest 60 timmar.

Uppdrag på Riksbanken ska till största delen genomföras på plats i Riksbankens lokaler.

Beställaren har rätt att avbeställa hela eller delar av Uppdraget/Avropsavtalet som ännu inte har utförts med en uppsägningstid om 14 dagar. 

Uppdragsavtalet ska utan undantag, och oavsett bolagsstruktur, tecknas mellan KeyMan AB och det bolag där konsulten som utför/offereras/levereras till uppdraget har sin anställning. Detta är ett krav från Riksbanken p.g.a. registerkontrollen (SUA).

 


(Om du är helt ny användare och vill registrera dig och ditt bolag i KeySourcingTool – Klicka här)

(Om ditt bolag redan är registrerat i KeySourcingTool men behöver bli affärspartner med KeyMan – Klicka här)

 

Logga in